Aukcja zestrzelonego drona

„Czy da się to naprawić?” – zapytano nas  o to latem. Zobaczyliśmy na zdjęciach drona z przestrzelonym korpusem.  

Gdy otrzymaliśmy go wraz z informacją, że został zestrzelony przez orków we wsi Rohan, położonej na południowy-wschód od Charkowa, postanowiliśmy go nie naprawiać, tylko zlicytować, zaś środki przeznaczyć na zakup nowego drona (a może nawet kilku).  

Ten Mavic to autentyczny zabytek – świadek historii.  Dron z taką ciekawą historią będzie ozdobą kolekcji i przypominał o roli, jaką odegrały latające roboty w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. 

Do końca aukcji pozostało

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Historia zestrzelenia

Niedawno skontaktował się z nami Artem, jeden z charkowskich aktywistów i wolontariuszy wspierających ukraińską armię.
Czy tego drona da się naprawić? – zapytał się.
Na zdjęciach zobaczyliśmy przedziurawiony korpus Mavica 2 i ślady po upadku. Zapytaliśmy się, co się stało.
Orki go zestrzelili serią z „kałacha” – wyjaśnił. Jak do tego doszło?

Z tego drona pozyskanego z darów (nie wykluczamy, że w ramach naszej #DronesForUkraine) korzystali zwiadowcy 92. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej im. Atamana koszowego Ivana Sirko. 

Podczas jednej z akcji w odbijanym z rak orków Rohanie – wsi o charakterze miejskim położonej tuż za południowo-wschodnimi rogatkami Charkowa – podnieśli drona w powietrze. Mieli przeprowadzić rozpoznanie pobliskich pozycji wroga. Mavic nie zdążył wzbić się dostatecznie wysoko, gdy Rosjanie zaczęli do niego strzelać ze swoich kałasznikowów. Poniekąd dobrze, że do drona niźli do żołnierzy, ale niestety, skutecznie. Dron spadł w pobliżu ukraińskich zwiadowców. Dzięki temu mogli go zabrać z sobą i przekazać wolontariuszom z prośbą o naprawę. W zamian otrzymali nowszego i bardziej zaawansowanego drona Mavic 3 z kamerą termowizyjną.

Nowy dron sprawdził się doskonale w działaniach zwiadowców. Przeprowadzili nim liczne misje w celu rozpoznania pola walki i kierowali za jego pomocą atakami artyleryjskimi. Lecz wkrótce też został strącony przez orków. Tym razem Rosjanie wykorzystali system antydronowy zagłuszający systemy elektroniczne. – To się dzieje coraz częściej – tłumaczy Artem. – Ale jak orkowie włączają swoje zagłuszarki, to wiemy, że ich drony też nie polecą. Gdy cichną, możemy użyć startować. Tyle że w powietrzu możemy napotkać Orłany lub inne orkowe maszyny. Ot, wojna – komentuje.

Jeśli chcesz, pozyskać taką pamiątkę z pierwszej, wielkoskalowej wojny dronowej, to weź udział w naszej aukcji. A jeśli chcesz inaczej pomóc, to dorzuć się do zrzutki.pl

Do końca aukcji pozostało

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Zrzutka na akcję #DronesForUkraine

Dron jest tylko jeden, jeśli nie jesteś w stanie go wylicytować a konieczne chcesz nam pomóc, wesprzyj systematycznie lub jednorazowo naszą akcję #DronesForUkraine (alias #DronyNaWschód).  

W jej ramach zebraliśmy i wysłaliśmy na Ukrainę ponad 350 dronów. Skala potrzeb jest tak ogromna, że po raz kolejny uruchamiamy Zrzutka.pl do wspólnego, systematycznego działania.

Ostatnia zrzutka na części zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy oczekiwane 15 tys. złotych na części do dronów i prace serwisowe. Już wkrótce wyślemy kolejne maszyny. Ale ledwo co zakończyliśmy naszą zrzutkę nr 2, gdy zadzwonił do nas wolontariusz. – Koledzy są na froncie pod Charkowem. Czy moglibyście im przysłać jakiegoś drona do obserwacji? Za chwilę dostajemy email od innego aktywisty. Zaczynamy szkolenia instruktorów dronowych, którzy nauczą się jak zbierać dane z powietrza o zniszczeniach wojennych i następnie przekażą swoją wiedzę kolejnym osobom. Potrzebne są im drony!

Ta pierwsza wielkoskalowa wojna dronowa pokazuje moc jaka tkwi w latających robotach. Nie możemy spocząć na laurach i odnotowywać tylko ileż to dronów się już wysłało. Nasi wolontariusze twierdzą, że cywilny dron starcza na trzy dni tj. albo zostanie uszkodzony przy lądowaniu, postrzelony lub jego elektronikę „usmaży” jakiś system antydronowy. Trzeba wciąż kupować sprzęt i części. Temu służy ta cykliczna zrzutka. Niech nasi przyjaciele w Ukrainie wiedzą, że na nas mogą liczyć. Akcja #DronesForUkraine (alias #DronyNaWschód) wciąż trwa. Dorzuć się do akcji!

https://zrzutka.pl/dronesforukraine-fimm 

 
 

Fundacja Instytut Mikromakro
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36, lok. 112b,
02-797 Warszawa
KRS: 0000337473
NIP: 9512293688
REGON: 142025412

copyright © 2022 mikromakro.pl all rights reserved