Wyspa Węży – piosenka Joanny Simon wspiera akcję #DronesForUkraine

Pomagać Ukrainie można na wiele sposobów. Dzięki donatorom z całego świata mogliśmy wysłać do ukraińskich organizacji ponad 300 dronów. Lecz ta donacja jest szczególna. Dostaliśmy piosenkę. Joanna Simon zaangażowała się w naszą akcję od samego początku. Teraz zgodziła się, aby jej teledysk, powstały przy udziale Pawła Waligóry z Fundacji Instytut Mikromakro, promował #DronesForUkraine. Dziękujemy! 
Odtwórz wideo

Joanna Simon jest polską artystką mieszkającą na Malcie, tworzącą gry komputerowe. Pracuje w teamie z Ukraińcami, z których ogromna część mieszka w Ukrainie, a część na Malcie. Śledzenie wydarzeń wojny, słuchanie tragicznych opowieści, stres, chaos, niepewność, bezradność – to uczucia towarzyszące na co dzień wszystkim związanym z Ukrainą lub Ukraińcami. Jednocześnie życie z dala od wojny toczy się dalej i ma się wrażenie, że obie te przeciwstawne rzeczywistości są równie nierealne. Spokojna toń morza, śpiewające ptaki, słońce – a tam przemoc, terror, śmierć. Trudno jest pogodzić te światy i trudno jest żyć tak, jak przed wojną.

Musimy jednak pamiętać, że wojna nie może nam spowszednieć. Żyjmy nadzieją, że znów będzie po prostu normalnie, jak dawniej. Że dzięki bohaterom, którzy narażają i oddają swoje życie, wygra wolność i dobro. Piosenka powstała, aby rozniecić promyk nadziei, zachęcić do dalszego wsparcia Ukrainy oraz aby przypomnieć, że nie wolno nam przyzwyczaić się do wojny. Joanna napisała i zaśpiewała tekst w języku ukraińskim jako przesłanie, że ta kultura, ten język, są cenne i piękne. Nie będą zapomniane.

Opis teledysku

Historia ataku na Wyspę Węży stała się symbolem niezłomności ducha Ukraińców. Inspirowana tymi wydarzeniami piosenka ma podobna wymowę. W obliczu potworności wojny, chcemy być z Ukraińcami i jasno stać po Ich stronie, dodawać Im otuchy i nadziei. Jeżeli ta piosenka, stworzona spontanicznie przez polski team, choć odrobinę umocni legendarnego ducha wolności naszych braci z Ukrainy, spełni swoje zadanie.

Jeżeli poruszy również ludzi innych narodowości, być może skłoni ich do kontynuacji wsparcia Ukrainy na każdym możliwym froncie. Nie pozwólmy, aby wojna stała się codziennością. I nie zostawmy Ukrainy. Zachęcamy do wsparcia zbiórki akcji społecznej koordynowanej przez Fundację Instytut Mikromakro #DronesForUkraine (dronesforukraine.mikromakro.pl). Ujęcia z wyspą w tle pochodzą z Malty i przedstawiają wyspę Filflę.

Tekst piosenki i twórcy

Facebook
Twitter
LinkedIn